Get Adobe Flash player

Historia pokazów na Wielkim Ekranie kinowym

W 80 jaskiń dookoła świata

Kasia Biernacka

15 stycznia 2023, niedziela godz. 12:30

 

Która jaskinia jest uznawana za najpiękniejszą na świecie? Co to są gipsowe kwiaty, jak wyglądają hawajskie tuby lawowe i jak się dostać na dno stumetrowej studni krasowej w środku dżungli? Na czym polega eksploracja jaskiń i dlaczego niektóre systemy bada się od ponad 50 lat? Jak się czuje speleolog po spędzeniu tygodnia pod ziemią?
Grotołaz i fotograf Kasia Biernacka opowie o swojej pasji, która zaprowadziła ją do jaskiń na różnych krańcach naszej planety.

Speleologia to jednocześnie sport i nauka. Królową speleologii jest eksploracja czyli odkrywanie nowych jaskiń, badanie, opisywanie ich oraz tworzenie map. Przedzieranie się przez dżunglę w poszukiwaniu nowych otworów, czołganie się, trudne wspinanie po obłoconych ścianach, transporty ciężkich worków, zakładanie kolejnych obozów, pokonywanie fragmentów korytarzy zalanych wodą po pas – to nasza wyprawowa codzienność. Nagrodą jest odkrywanie miejsc nietkniętych wcześniej stopą człowieka i bezcenny czas w gronie przyjaciół.

Kasia Biernacka - jaskiniami zajmuje się od 21 lat. Co roku jeździ na międzynarodowe wyprawy eksploracyjne do Meksyku, z United States Deep Caving Team. Odwiedziła także jaskinie w Austrii, Czechach, Grecji, na Hawajach, w Hiszpanii, Francji, Rumunii, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i Węgrzech. Prawie od początku robi pod ziemią zdjęcia, a ostatnio także filmuje. W życiu zawodowym Kasia jest dyrektorką programu filmowego Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. A dodatkowo fotografką oraz tłumaczką filmów outdoorowych. Poprowadziła także kilkaset spotkań o jaskiniach dla dzieci, młodzieży i dorosłych, również zagranicą.

Więcej o Kasi:
www.kasiabiernacka.com
linktr.ee/KasiaBiernacka

 

javlist.net