Program pokazów slajdów
Irak i Jordania - Dwoje sąsiadów z Bliskiego Wschodu
Żaneta i Jacek Govenlock
10 grudnia 2023, niedziela godz. 12:30
Zapraszamy Państwa do odwiedzania Iraku i Jordanii, dwóch sąsiadujących ze sobą arabskich krajów, rzadko wspólnie kojarzonych czy odwiedzanych. Teraz, Jordania przeżywa bum turystyczny, a Irak, w dalszym ciągu, liże rany po kliku ostatnich wojnach, a turyści są tu rzadkością. A przecież, każdy podróżnik powinien zobaczyć miejsca starożytnej Mezopotamii, czyli regionu gdzie wszystko się zaczęło, gdzie narodziła się „cywilizcja”.
Pokażemy mityczny Babilon, gdzie naprawdę można poczuć ducha starożytności, Ur - najstarsze miasto-państwo Sumerów z jego wielką i wspaniale odrestaurowaną piramidą, zwaną ziguratem. Wejdziemy na biblijną więżę Babel ( w rzeczywistości minaret) w mieście Sammara
Irak to nie tylko starożytne zabytki, ale także wspaniałe średniowieczne meczety, będące dziś potężnymi ośrodkami pielgrzymkowymi wypełnionymi tłumami szyickich muzułmanów.
Tragiczną teraźniejszość Iraku poznaliśmy w Mosulu, mieście gdzie najbrutalniej widać zniszczenia wojenne dokonane przez ISIS podczas ostatniej wojny.
Zupełnie inną przygodę przeżyliśmy w Jordanii. Ruszyliśmy na wielodniowy trekking spod Adenu aż do Petry. Szliśmy przez pustynie, kaniony i góry, aby na koniec wejść „od tyłu” na teren ruin starożytnej Petry. Praktycznie poruszaliśmy się po zupełnych bezdrożach, od czasu do czasu spotykając tylko beduińskich pasterzy kóz. Codziennie nocowaliśmy w hotelu z milionem gwiazdek, oczywiście nad głową.
Birma. Złota łza
Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus
17 grudnia 2023, niedziela godz. 13:00
To miał być raj. Oczekiwano iż wyzwolona z kolonializmu Birma stanie się krajem dostatnim, szczęśliwym i niepowtarzalnym. Po ponad 50 latach wojskowych rządów osiągnięto to ostanie: to kraj niepodobny do innych. W turystycznych folderach jest opisywana jako kraj tysięcy złotych pagód, nietknięty przez współczesną cywilizację. Tu kobiety wciąż malują twarze thanaką, a nim staniesz się mężczyzną – musisz zostać mnichem, bo gdy wieją wichry historii, wierność tradycji staje się busolą w życiu. Podczas pokazu wyruszymy do najświętszych miejsc, weźmiemy udział w ceremonii nowicjatu, zajrzymy do wnętrza klasztorów i poznamy codzienne życie zwykłych ludzi. Popłyniemy jeziorem Inle, odwiedzimy zaułki Rangunu, zaś kobiety Padaung opowiedzą nam dlaczego kontynuują niezwykłą tradycję wydłużania szyi.
Autorzy
Anka Olej-Kobus i Krzysztof Kobus. Piszą, fotografują, prowadzą warsztaty dla dzieci i multimedialne prezentacje od przedszkola do seniora. Ona: zodiakalny lew, urodzona optymistka, której szklanka jest zawsze do połowy pełna (najchętniej czegoś dobrego ;) On: lubi zdjęciowe wyzwania, jak nie fotografuje pod wodą to jest zalatany dronem. Zdjęcia i relacje z wypraw: TravelNamibia.pl i AfrykAnka.pl. Autorzy wielu książek m.in. "Namibia. Przez pustynię i busz”, "USA. Droga 66 i Dziki Zachód". Po pokazie można kupić książkę z autografem i oryginalne afrykańskie rękodzieło.