Get Adobe Flash player

Historia pokazów na Wielkim Ekranie kinowym

Na szlaku mirry, kadzidła i … katu – Jemen, Etiopia i Dżibuti

Żaneta i Jacek Govenlock

18 grudnia 2022, niedziela godz. 12:30

 

Przedstawiamy opowieść o trzech krajach tak zwanego Rogu Afryki – Jemenie, Etiopii i Dżibuti. Były czasy, kiedy obszar ten obejmowały biblijne królestwo Saba i królestwo Aksum, które słynęły z bogactwa i siły.
W Jemenie byliśmy w ostatnim momencie, tuż przed wybuchem kolejnego etapu wojny domowej, która trwa w tym kraju od co najmniej 50 lat. Teraz wyjazd tam jest praktycznie niemożliwy, a jest to autentyczny turystyczny brylant, ze względu na specyficzną architekturę starych  kamiennych  miast i obronnych wsi. Pokażemy Jemen pomiędzy szczytami wojny, w chwili spokoju. Dziś wielu zabytkowych i wyjątkowych  kamienic i pałaców już nie ma, a trwały po kilkaset lat. Najgorzej jest w stolicy Jemenu Sanie, która najbardziej ucierpiała podczas obecnego konfliktu.
W Etiopii  odkrywaliśmy  skalne kościoły, ukryte w górach prowincji Tigray,  gdzie przechowywane są kopie biblijnej arki przymierza. Dalej podążyliśmy na pustynię Danakil , gdzie znaleźliśmy słone jeziora, z których do dzisiaj, w bardzo tradycyjny sposób, wydobywana jest sól – białe złoto Afarów. Przeżyliśmy noc sylwestrową na wierzchołku  czynnego, gotującego się wulkanu, obserwując feerię wypływającej lawy. Byliśmy też obok miejsca  gdzie odnaleziono pramatkę Lucy, czując że  zbliżyliśmy się bardzo do prapoczątków…
No i jeszcze rekiny wielorybie w Zatoce Adeńskiej w Dżibuti.. Opowiemy o ludziach których spotkaliśmy - jak żyją, co jedzą i najciekawsze co żują, bo ta czynność wydaje się być wyjątkowo istotna dla mieszkańców Rogu Afryki.

 

javlist.net