Get Adobe Flash player

Historia pokazów na Wielkim Ekranie kinowym

2003.01.11 - Mali - Timbuktu i okolice - Sylwia i Marek Kulczyk

Sylwia i Marek Kulczyk od lat wędrują po świecie, nie rozstając się nigdy z aparatem fotograficznym i notatnikiem. Każde z nich oddzielnie rozwijało swoją pasję. Marek wciąż wracał do południowo - wschodniej Azji, Sylwia najdłużej podróżowała po Ameryce Południowej. Wyprawa do Afryki była ich pierwszym wspólnym przedsięwzięciem. Swoich wspomnień nie zatrzymują dla siebie - dzielą się nimi podczas pokazów slajdów, na falach radiowych i na łamach prasy. Każde z nich postrzega odwiedzane miejsca nieco inaczej. Sylwia, ekolog krajobrazu, bacznie obserwuje przyrodę. Marek jest architektem zafascynowanym historią i kulturą. We wspólnych relacjach potrafią wiernie oddać charakter odwiedzanych miejsc.

Na przełomie 1998 i 1999 r. Sylwia i Marek spędzili ponad dwa miesiące w Afryce Zachodniej (Mali oraz Wybrzeże Kości Słoniowej). Tereny położone na południe od Sahary przez stulecia rozpalały ciekawość Europejczyków. Jeszcze w XVIII w nie wiedziano, w którą stronę płyną wody Nigru, a bramy Timbuktu były zamknięte dla chrześcijan. Na przełomie tysiącleci Mali wciąż fascynuje pustynnym krajobrazem, oryginalnymi budowlami, a przede wszystkim barwną kulturą ludów Sahelu.

Odwiedzając miasta w których czas zatrzymał się w średniowieczu Sylwia i Marek myszkowali po gwarnych targach i zaglądali w opustoszałe zaułki. Pieszo wędrowali przez sawannę do wiosek znanego ze swej tajemniczej kosmogonii plemienia Dogonów. Po wielu dniach spędzonych na Nigrze dota1rli do Timbuktu - legendarnego miasta karawan. Na skraju Sahary zachwyciły ich wyniosłe skały masywu Hombori....

Zapraszamy na kolejny pokaz slajdów podróżniczych "Na Wielkim Ekranie Kinowym", pod tytułem "Mali - Timbuktu i okolice", autorstwa Sylwii i Marka Kulczyk.

Zapraszamy też do lektury książki Marka Kulczyka "Timbuktu i okolice" będącej dziennikiem podróży.

javlist.net