Get Adobe Flash player

Historia pokazów na Wielkim Ekranie kinowym

Kenia – serce Afryki bije nad Turkana

Ania i Darek Piech

16 stycznia 2022, niedziela godz. 12:30

 

Jezioro Turkana i północna Kenia  to miejsca wciąz trudno dostępne, do których nie prowadzą asfaltowe drogi a dotarcie tam a tym bardziej codzienne życie wymaga sporego wysiłku. Turkana to jednak miejsce bardzo inspirujące. Jest to także kolebka ludzkości, gdyż nad Jeziorem zneleziono nastarsze szkielety homo sapiens eksponowane częściowo w muzeum Kobi Fora w Parku Narodowym Sibiloi. Czy byli Państwo w Parku Narodowym , do którego dojazd jest prawie niemożliwy, w którym mozna zwiedzic małe muzeum w najbardziej niedostępnym zakątku kraju i to tylko, gdy zarządzający muzeum pracownik jest akurat w jedynym na ternie parku obozowisku goszczącym zwykle kilka osób miesięcznie i o wiele więcej krokodyli wygrzewających się na brzegu w sąsiedztwie? A do tego nie ma tu i nie będzie przez wiele kilomterów i dni żadnego zasięgu.
Północna Kenia i wschodnie wybrzeża Jeziora Turkana – największego pustunnego jeziora na świecie zamieszkane są także przez najpiękniejszych ludzi w Afryce – kuszyckich Daasanech spokrewnionych z plemionami Doliny Omo w Etiopii mieszkającymi po sąsiedzku tuz za granicą, dzielnych Turkana żyjących na pustynnych brzegach jeziora, barwnych Rendile i Gabra - pasterzy wielbładów, El Molo – najmnieszej grupy etnicznej w Kenii i Samburu – najbliższych krewnych Masajów.
Okolice Turkana to także wyjatkowy obszar pod względem krajobrazu – dziesiatki czynnych wulkanów z tym najpiękniejszym – Nabiyotum, do którego dotrzeć mozna tylko droga wodną a którego piękno jak i samego Jeziora Turkana spopularyzował film „Wierny Ogrodnik”.
Zabierzemy Państwa także w inne obszary Kenii – Góry Ndoto, Aberdares, nad rzekę Marę będącą świadkiem największych migracji zwierząt na świecie, pod Kliminadżaro do Amboseli i do Nairobi, które wciąż żyje wspomnieniem Karen Blixen – piewczyni piękna Kenii.

 

javlist.net