Get Adobe Flash player

Historia pokazów na Wielkim Ekranie kinowym

2019.10.27 - Wyspy Wikingów - Norskehavet

Konrad Konieczny

 

Północny Atlantyk czy też Norskehavet (Morze Norweskie) jak lubią je nazywać Norwegowie rozciąga się wzdłuż wybrzeża Norwegii, opływa Islandię i sięga aż po wschodnie brzegi Grenlandii. U szczytu swojej potęgi wikingowie kursowali po nim jak po wielkiej autostradzie zasiedlając nigdy wcześniej niezamieszane wyspy i odkrywając nowe lądy. Po tym krótkim okresie świetności mieszkańcy Islandii, Wysp Owczych, Grenlandii i Norwegii zniknęli praktycznie z kart historii na następne 1000 lat. Dopiero islandzkie wojny dorszowe i odkrycie ropy na Morzu Północnym przypomniały światu, że na północ od wybrzeży Szkocji ktoś jeszcze żyje. Dziś wyspiarze z Norskehavet nadal traktują siebie jak bliskich kuzynów, a pamięć o wikingach odżywa z nową mocą, co widać nie tylko w podręcznikach od historii, ale też na ulicy. Nazwę Viking noszą kluby piłkarskie, linie lotnicze, restauracje, marki odzieżowe, firmy remontowe a nawet piwo i balsamy do ciała.

Podczas pokazu opowiem o trzech wyspiarskich mikroświatach na Spitsbergenie, Islandii i Wyspa Owczych. O przyrodzie, która ciągle dyktuje tutaj warunki życia i o samych mieszkańcach, którzy z dzikich wojowników stali się światowymi orędownikami pokoju, work-life balance i hygge.

Konrad Konieczny – przygodę z Norwegią zaczął nietypowo bo od języka. Chcąc przeczytać w oryginale Heimskringlę, czyli staronordycki zbiór sag królewskich nauczył się norweskiego. Później były inne lektury, aż w końcu zapakował rower i wybrał się na pierwsze bliskie spotkanie z krajem fiordów. Od tego czasu, co roku jeździ na północ, a Norwegia stała się jego życiową pasją. Napisał kilka przewodników o tym kraju, publikował zdjęcia, artykuły, organizował wystawy w Polsce i Norwegii. Jest twórcą i redaktorem portalu Norwegofil.pl, gdzie dzieli się doświadczeniami ze swoich podróży i poleca sposoby na odkrywanie Norwegii.

 

javlist.net