Get Adobe Flash player

Historia pokazów na Wielkim Ekranie kinowym

2018.11.25 Góry Hiszpanii – od Pirenejów po kanaryjskie wulkany

 

Anna KwitowskaWydawałoby się, że Pireneje i Wyspy Kanaryjskie to dwa różne światy jeśli chodzi o smakowanie turystyki górskiej. Łańcuch oddzielający Francję od Hiszpanii postrzegany jest jako miejsce zarezerwowane wyłącznie dla doświadczonych wędrowców. Z kolei Wyspy Kanaryjskie kojarzą się głównie z plażami i wydeptanymi ścieżkami, na których niewiele nas zaskoczy. Czy faktycznie tak jest? Nie do końca.

W ciągu ostatniego roku udało nam się odwiedzić trzy pirenejskie parki narodowe, a także góry Teneryfy, Gran Canarii i La Palmy. Wszędzie znaleźliśmy wymagające trasy, zniewalające widoki i moc wrażeń.

Na górskich szlakach w obu rejonach spędziliśmy łącznie 25 dni. W Pirenejach przeszliśmy Kanion Ordesy – jeden z najbardziej spektakularnych kanionów w Europie, którego potężne ściany kojarzą się z górami Ameryki Północnej. Wędrowaliśmy wielodniowym szlakiem Carros de Foc, odwiedzając katalońskie schroniska i poznając tamtejsze zwyczaje turystyczne. Szlaki Kanarów okazały się równie piękne widokowo, a różnorodność krajobrazów nawet większa. Wulkaniczna kaldera szczytu El Teide (3718 m n.p.m.) czy „Droga Wulkanów” na La Palmie mienią się odcieniami brązu, czerwieni i złota. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas „zielone” części wysp. Przede wszystkim, pokryte lasem wawrzynowym granie i wąwozy w górach Anaga, z małymi wioskami wciśniętymi w zbocza gór. Rajem dla miłośników wędrówek jest także La Palma, gdzie jednego dnia można trawersować skaliste wybrzeża wśród opuncji i palm, a nazajutrz iść w „lesie deszczowym” pełnym lian i ogromnych paproci.

Po więcej opowieści i obrazów z górskich szlaków Hiszpanii zapraszam na pokaz.

 

javlist.net