Get Adobe Flash player

Historia pokazów na Wielkim Ekranie kinowym

2015.01.11 - RPA, Suazi, Lesotho - na krańcu Afryki - Małgorzata i Marcin Złomscy - www.5stronaswiata.pl, Zorientowani.pl

Co się dzieje gdy w życiu podróżników pojawia się dziecko? Od pierwszych chwil dręczy nas pytanie kiedy i gdzie można z takim maluchem wyruszyć w świat. Na pierwszy rzut oka Afryka nie wydaje się dobrym pomysłem. Ale samo jej południe wygląda już znacznie lepiej. RPA, Suazi, Lesotho to będzie cel naszej pierwszej wyprawy we troje! Afryka Południowa zachwyca nas dziewiczym pięknem i niezwykłym bogactwem przyrody. Na naszym szlaku sawanny porośnięte akacjami o spłaszczonych wierzchołkach przemierzane przez wielkie stada zwierząt, zalane słońcem plaże, klifowe wybrzeża i potężne góry. Podczas safari w parkach narodowych spotykamy całą „wielką piątkę”: słonia, lwa, lamparta, bawoła i nosorożca. Udajemy się także na wędrówki w Górach Smoczych, które niczym średniowieczne katedry wyrastają ponad trawiaste równiny. Górskie ścieżki prowadzą szerokimi dolinami, zielono-żółtymi łagodnymi wzgórzami, albo wysokimi, poszarpanymi graniami. Najpiękniejszą częścią tego masywu jest tak zwany „amfiteatr” – długi, wysoki na prawie 1000 metrów mur skalny otaczający rozległą górską dolinę. Z jego krawędzi spływa pięciostopniowymi kaskadami najwyższy wodospad w Afryce – 850-metrowy wodospad Tugela. Na koniec odwiedzamy jedno z najpiękniejszych miast świata – położony u stóp Góry Stołowej Kapsztad i stajemy na owianym legendą Przylądku Dobrej Nadziei. I co? Można podróżować z dzieckiem? Ano można. Ale jak się człowiek przy tym namęczy to jego!
Małgorzata i Marcin Złomscy: Gosia – doktor socjologii, Marcin – dyplomowany kontrabasista; oboje są także absolwentami Szkoły Głównej Handlowej. Od lat zapaleni globtroterzy. Gdy poznali się na pokazie slajdów podróżniczych on miał już za sobą wędrówkę w głąb peruwiańskiej dżungli, przemierzył Afrykę od Kairu do Kapsztadu i odwiedził klasztory buddyjskie w Tybecie; ona wspinała się w górach Azji i podziwiała bezkres mongolskiego stepu. Od tej chwili wyjeżdżali już razem, aby w końcu ruszyć w 10-miesięczną podróż poślubną dookoła świata. Gnani wciąż przed siebie przemierzyli ponad osiemdziesiąt krajów na sześciu kontynentach. Od niedawna podróżują razem z córką Zosią i synem Leonem. Zawodowo zajmują się pokazami slajdów podróżniczych oraz tworzeniem i pilotowaniem autorskich wypraw trampingowych do obu Ameryk, Azji i Afryki. Są pomysłodawcami wyszukiwarki wypraw Zorientowani.pl oraz autorami albumu fotograficznego „Indonezja. W cieniu wulkanów”. Więcej: www.5stronaswiata.pl.

 

javlist.net